Korea Północna poinformowała, że osiągnęła końcowe stadium wzbogacania uranu oraz wykorzystania go do produkcji broni nuklearnej.

W Seulu komunikat północnokoreańskiej agencji KCNA głosi :

„Jesteśmy przygotowani zarówno na dialog jak i na sankcje. Jeżeli niektórzy stali członkowie Rady Bezpieczeństwa będą chcieli postawić na pierwszym miejscu sankcje przed dialogiem, odpowiemy wzmocnieniem naszego nuklearnego potencjału odstraszającego, zanim spotkamy się z nimi w celu nawiązania dialogu.”

Według agencji, delegacja Korei Północnej wysłała list tej treści do przewodniczącego Rady Bezpieczeństwa ONZ. Oświadczenie KCNA nastąpiło po serii gestów ze strony Phenianu. Zdaniem obserwatorów, ponownie zwiększy ono napięcie w stosunkach Korei Północnej ze światem zewnętrznym, który od dawna domaga się od Phenianu rezygnacji z programu budowy broni nuklearnej. Jest to kolejny dowód, że Korea Północna nie prowadzi polityki jednoznacznej. Z jednej strony jest gotowa ustępstwa robić, ale z drugiej utrzymuję twardą rękę nad kwestiami jądrowymi. Korea Północna dokonała już dwóch próbnych eksplozji nuklearnych. Ostatnia próba z maja br. spowodowała zaostrzenie sankcji ONZ wobec tego państwa.