Stany Zjednoczone zrobiły nieprzyjemną niespodziankę kierownictwu Korei Północnej tuż przed dniem niepodległości KRLD. Zamrożone zostały aktywa dwóch organizacji północnokoreańskich. O decyzji w sprawie zamrożenia aktywów obu północnokoreańskich firm poinformował przedstawiciel USA na sesji Rady Gubernatorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) w Wiedniu.

Chodzi o Generalne Biuro ds. Energii Atomowej KRLD i przedsiębiorstwo Korea Tangun Trading Corporation, które jest powiązane z programem rakietowo-jądrowym Korei Północnej. W komunikacie Departamentu Stanu wskazuje się, że wszystkie aktywa wskazanych organizacji znajdujące się w jurysdykcji USA podlegają zamrożeniu. Amerykanie nie mogą prowadzić interesów z tymi organizacjami.

W komunikacie nie ma jednak mowy o tym na jakie konkretnie aktywa obu organizacji jurysdykcja USA jest rozszerzana. Generalne Biuro ds. Energii Atomowej KRLD jest kuratorem północnokoreańskiego programu jądrowego i kieruje działalnością  jądrowego ośrodka badawczego w Jongbjon. Korea Tangun Trading Corporation dostarcza technologie i materiały dla programów obronnych KRL-D. Obie organizacje zostały wpisane 16 lipca 2009 na listę sankcji ONZ.

Ambasador USA przy MAEA Glyn Davies jednocześnie wezwał inne kraje by wcielały w życie decyzje ONZ w sprawie sankcji, nałożonych przez Radę Bezpieczeństwa ONZ na Koreę Północną w związku z dokonaną w maju przez ten kraj drugą próbą jądrową. Zdaniem Daviesa, sankcje stanowić mogą jedyną szansę zmuszenia Północnych Koreańczyków do powrotu do rokowań sześciostronnych z udziałem obu Korei, USA, Chin, Japonii i Rosji w sprawie programu atomowego Phenianu.

Jak pisze w środę z Wiednia agencja Reutera, Waszyngton przypuszcza, że takie kraje jak Chiny i Korea Południowa nie będą chciały zaostrzać sankcji wobec Phenianu w obawie przez zaostrzeniem sytuacji wewnętrznej w Korei Północnej, anarchii na granicach oraz napływem uciekinierów z tego kraju. „Skuteczne wcielanie w życie sankcji ONZ ma kluczowe znaczenie dla przekonania Korei Północnej, iż jedynym wyjściem jest powrót do rokowań oraz idei denuklearyzacji” – oświadczył amerykański dyplomata na forum posiedzenia Rady Gubernatorów MAEA.
W ubiegłym tygodniu media północnokoreańskie zakomunikowały, że kraj realizuje nie tylko związany z plutonem program atomowy w ośrodku w Jongbion, lecz także program wzbogacania uranu, co zdaniem obserwatorów może stanowić kolejny krok w kierunku pozyskiwania przez Phenian broni jądrowej.

Źródło: top.rbc.ru, onet.pl