Stany Zjednoczone wyraziły gotowość do dwustronnych rozmów z Koreą Północną w ramach, których Waszyngton bedzie próbował nakłonić Pjongjang do powrotu do szerszego formatu rokowań w sprawie północnokoreańskich programów nuklearnych- informuje BBC.

Przedstawiciel Departamentu Stanu USA poinformował, że na razie nie znany jest jeszcze termin ewentualnych rozmów. Oświadczył on również, że amerykańska deklaracja nie jest ustępstwem wobec Pjongjangu, który o takie rozmowy zabiega od dawna. Według przedstawiciela Departamentu Stanu dwustronne rozmowy będa jedynie „środkiem krótkoterminowym” w ramach rokowań sześciostronnych, od których KRLD odstąpiła w kwietniu w związku z falą międzynarodowej krytyki za wystrzelenie rakiet balistycznych.

 

W tym tygodniu specjalny przedstawiciel USA ds. Korei Północnej Stephen Bosworth przeprowadził szereg konsultacji z przedstawicielami Korei Południowej, Chin i Japonii przygotowując w ten sposób grunt dla wznowienia rokowań. Anonimowe źródła w Departamencie Stanu informują, że Stephen Bosworth będzie reprezentował Stany Zjednoczone na dwustroonych rozmowach z KRLD.

Na zmianę formuły rokowań na dwustronne rozmowy USA i KRLD zgadza się Korea Południowa. Ta informacja zawarta została w komunikacie Ministerstwa Spraw Zagranicznych Korei Południowej.

Źródło: BaltInfo.ru, rbc.ru