Prezydent Korei Południowej, Lee Myung Bak powiedział w wywiadzie dla BBC: „Jestem zawsze gotowy do spotkania z Kim Jong Ilem, nie ma żadnego powodu, dla którego nie miałbym się spotkać z nim jeszcze w tym roku”.

 

W rozmowie z BBC, prezydent Korei Południowej wyjaśnił swój punkt widzenia: „Powinniśmy prowadzić dialog między sobą oraz rozmawiać o północnokoreańskim programie atomowym. Musimy zaangażować  się w proces wzajemnego pojednania i współpracy”

 

Jeśli chodzi o próby artyleryjskie dokonane przed trzema dniami, Lee Myung Bak rzekł: „Z tego co wiem pociski północnokoreańskie nie przekroczyły linii wód KRLD”. Nawiązując do ostatniej wypowiedzi Ministra Obrony Narodowej Korei Południowej, Kim Tae Younga, dotyczącej ewentualnej akcji prewencyjnej w przypadku zagrożenia ze strony Pjongjangu, prezydent Lee chcąc uspokoić nastroje, określił ją jako „teoretyczny pomysł”, oparty wyłącznie na standardowych teoriach militarnych.

 

Słowa południowokoreańskiego prezydenta wskazują na chęć wznowienia rozmów Seulu z Pjongjangiem. Niewiadomo natomiast czy Kim Jong Il będzie skłonny do ustępstw (w postaci np. powrotu do rozmów sześciostronnych na temat północnokoreańskiego programu atomowego) , które doprowadziłyby do rozpoczęcia rokowań pokojowych z Koreą Południową.

 

źródło: http://www.dailynk.com/