Czy obecny przywódca Korei Północnej, Kim Jong Il żyje ? Czy przybędzie z oficjalną wizytą do Chin w najbliższych tygodniach i czy powinien się pokazywać ? Na te pytania spróbujemy dzisiaj odpowiedzieć.

Powyżej Kim Jong Il, a obok niego po lewej stronie O Kuk Ryol, numer dwa Korei Północnej. Po prawej stronie nieznany dygnitarz

 

Media południowokoreańskie obecnie spekulują na temat następnej wizyty Kim Jong Ila w Chinach. Czy odbędzie się w ogóle, a jeśli tak to kiedy?

W ubiegłym roku, różni dygnitarze Korei Północnej przebywali w Chinach, wśród nich m.in. Ju Sang Jong, U Dong Juk, Kim Yong Il a nawet syn Kim Jong Ila, Kim Jong Un. Wszyscy mieli spotykać się z urzędnikami Komunistycznej Partii Chin, żeby przygotować wizytę chorującego przywódcy Korei Północnej.

Na dzień dzisiejszy nie wiadomo, czy Kim Jong Il przybędzie. Radio Free Asia twierdziło, że wizyta ma odbyć się już na początku stycznia.  Jednak dopiero 29 marca 2010 r. miał spotkać się z nowym ambasadorem Chin w Pjongjangu, z którym miał omówić szczegóły swojej wizyty.

W interesie Korei Północnej leży, żeby Kim Jong Il lub jego sobowtór pokazał się w Chinach. W takim przypadku zagraniczni obserwatorzy nadal będą błędnie twierdzić, że z Kim Jong Ilem jest wszystko w porządku. Analitycy zachodni, obserwując zdjęcie północnokoreańskiej agencji prasowej bardzo często zapominają o tym, że nie zawsze widzą samego Kim Jong Ila, tylko jego sobowtóra.

W takim razie, jak rozpoznać Kim Jong Ila? Autor poniższego opracowania bardzo często obserwuje nie tylko fryzurę Kim Jong Ila, ale i również jego buty. Zazwyczaj północnokoreański przywódca nosi buty z obcasem (jak prezydent Francji: Nicolas Sarkozy). Powszechnie wiadomym jest, że ma Kim ma kompleks z powodu niskiego wzrostu. Kiedy widać, że „Kim Jong Il” nie ma na sobie takich butów to oznacza, że mamy do czynienia z sobowtórem. Analitycy obserwują także dłonie wodza. Niektórzy obserwatorzy twierdzą, że Kim Jong Il ma problemy z nerkami, ponieważ ma dłonie bardzo ciemne, a paznokcie jasne. Może to być jednak  strategia północnokoreańska, żeby media i analitycy interesowali się Kim Jong Ilem, a nie innymi sprawami powiązanymi z Koreą Północną. Równolegle, pod auspicjami numer dwa Korei Północnej, O Kuk Ryola, rozbudowywane są nowe szkoły wojskowe, a wojsko północnokoreańskie ciągle się modernizuje. Dlatego warto też zaobserwować otoczenie ‚Kim Jong Ila’ podczas jego wizyty w Chinach, żeby sprawdzić kto rządzi Koreą Północną. O ile rzecz jasna widoczni urzędnicy nie będą tylko marionetkami prawdziwych osób, które mają realną władzę. Tego też nie można wykluczyć.

Nie wiadomo czy Kim Jong Il żyje, ponieważ od jakiegoś czasu jest niewidoczny na arenie publicznej. Najważniejsze, że żyje w oczach analityków, którzy za bardzo skupiają się wyłącznie na nim, zamiast na północnokoreańskich elitach.. Czy w następnych miesiącach przedstawiciele tych elit będą wciąż żyć nie jest pewne, biorąc pod uwagę  przypadek Paka Nam Ki, ale to już inna historia…

Powyższy tekst nie wyraża opinii redakcji portalu, lecz opinię autora. Jeśli się z nim nie zgadzasz zachęcamy do polemiki, którą chętnie opublikujemy na naszej stronie.