Jak informowaliśmy wcześniej ambasador Koreańskiej Republiki Ludowo – Demokratycznej w Polsce, Kim Pyong Il, złożył kondolencje po katastrofie w której zginęła znaczna część polskich elit. Jakie były plany współpracy Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego z Koreą Północną na 2010 rok?

Kim Pyong Il z Mariuszem Handzlikiem (źródło: Kancelaria Prezydencka)

Z przykrością informujemy, że Mariusz Handzlik zmarł podczas katastrofy lotniczej w Smoleńsku 10 kwietnia 2010.

 

Odpowiedzi na to pytanie przynosi spotkanie do którego doszło 10 stycznia 2010 roku, czyli dokładnie na trzy miesiące przed katastrofą. Spotkali się wówczas Podsekretarz Stanu Kancelarii Prezydenta Rzeczpospolitej Polski Mariusz Handzlik z ambasadorem Koreańskiej Republiki Ludowo – Demokratycznej Kim Pyong Ilem.

 

Podczas spotkania omówiony został stan stosunków dwustronnych m.in. w takich dziedzinach jak perspektywy współpracy w sektorze rolno-spożywczym, przetwórczym oraz przemyśle lekkim.

Dość perspektywiczną wydawała się być możliwość promocji kultury polskiej w ramach „Roku Szopenowskiego” w Koreańskiej Republice Ludowo – Demokratycznej. Daleki Wschód znany jest ze swej miłości do twórczości wybitnego pianisty.

Przedstawiciel Korei Północnej wyraził także zainteresowanie rozwojem stosunków z Unią Europejską oraz poszczególnymi jej członkami. Polskę wymienił jako lidera Europy Środkowo – Wschodniej.

W rozmowach została podniesiona również kwestia bezpieczeństa na Półwyspie Koreańskim oraz założeń polityki zagranicznej realizowanej przez Koreę Północną.

 

Czy te plany zostaną zrealizowane? Oczywiście dziś trudno o jednoznaczną odpowiedź. Pamiętać bowiem należy o tym, iż Korea nie jest dla niemal żadnego państwa na świecie partnerem wiarygodnym. Można więc potraktować to spotaknie jako czysto oficjalne zwane w żargonie dyplomatycznym „roboczym”. Z drugiej zaś strony pamiętajmy, że i w Polsce nagle wiele się zmieniło.

 

Notka ze spotkania, którą wykorzystał autor znajduje się tutaj