Przedstawiamy Państwu pierwszą ekipę z grupy G, czyli Koreę Północną. Omówimy gwiazdy sportowe, historię, drogę eliminacji, skład, rokowania…

 

Historia występów na MŚ


Koreańczycy dotychczas tylko raz występowali na mistrzostwach świata. W 1966 roku na Mundialu w Anglii w fazie grupowej trafili na Związek Radziecki, Włochy i Chile. Z ZSRR gładko przegrali 3:0, później jednak poszło o wiele lepiej – remis z Chile 1:1 oraz zwycięstwo po golu Pak Doo-Ika nad Włochami pozwoliło awansować im do ćwierćfinału. W 1/4 pomimo prowadzenie z Portugalią już 3:0 przegrali 3:5, a geniuszem błysnął król strzelców tamtego Mundialu – Eusebio, który zdobył 4 gole (w tym dwa z rzutów karnych).

 

Eliminacje

Koreańczycy w pierwszej rundzie łatwo rozprawili się z Mongolią, wygrywając w dwumeczu 9:2 (4:1, 5:1). W pierwszej fazie grupowej eliminacji, trafili na Koreę Południową, Jordanię i Turkmenistan. W 6 meczach trzykrotnie wygrali i trzykrotnie zremisowali (w tym oba z sąsiadem z południa po 0:0). Bilans bramkowy nie powalał, bowiem w 6 spotkaniach zdobyli tylko cztery gole, lecz ani jednego nie stracili. W drugiej części zmagań grupowych ich rywalami była ponownie Korea Płd., a także Arabia Saudyjska, Iran i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Tym razem wygrali z 8 spotkań trzy mecze, również trzy zremisowali, a dwa przegrali. Z Koreą Południową przegrali na wyjeździe 1:0, a u siebie bezbramkowo zremisowali. Pozwoliło im to zająć drugie miejsce właśnie za Koreą Płd., wyprzedzając Arabię Saudyjską lepszym stosunkiem bramkowym i bezpośrednio awansując na Mundial w RPA.

 

Największe gwiazdy

W kadrze KRLD praktycznie wszyscy piłkarze są graczami rodzimych zespołów, takich jak Amrokgang, April 25 czy Rimyongsu. Tylko trzech zawodników z 23 osobowej kadry powołanej przez Kim Jong-Huna gra poza granicami Korei. Dwaj z nich występują w japońskiej lidze: Ahn Yong-hak w Omiya Ardija, a Jong Tae-se w Kawasaki Frontale. Jedynym graczem, który gra w Europie jest Hong Yong-jo, broniący barw rosyjskiego FK Rostov. Największe nadzieje kibice wiążą z Jong Tae-se, który jest nazywany azjatyckim Waynem Rooney’em. Ten 26-latek gra na pozycji napastnika, w reprezentacji wystąpił dotychczas 20 razy i 12-krotnie pokonał golkiperów rywali.

 

Trener – Kim Jong-Hun

Największym sukcesem tego trenera jest awans z Koreą Północną na Mundial w RPA.

Jego dewizą piłkarską jest: „Maksymalnie zwiększać nie tylko obronę ale i atak”.

Jednak jako trener wyraźnie kładzie  nacisk na obronę, wytrzymałość fizyczną, dyscyplinę i motywację. Jego atutem jest to, że nadzwyczaj szczegółowo analizuje przeciwników wraz z zawodnikami przed każdym meczem.

 


 

Skład Korei Północnej na Mundial

Kim Myong-gil, Kim Myong-won (obaj Amrokgang), Ri Myong-guk (Pyongyang City); An Chol-hyok (Rimyongsu), An Yong-hak (Omiya Ardija), Cha Jong-hyok (Amrokgang), Choe Kum-chol (April 25), Hong Yong-jo (FK Rostov), Ji Yun-nam (April 25), Jong Tae-se (Kawasaki Frontale), Kim Hum-il (April 25), Kim Kyong-il (Rimyongsu), Kim Yong-jun (Pyongyang City), Mun In-guk, Nam Song-chol (obaj  April 25), Pak Chol-jin (Amrokgang), Pak Nam-chol (April 25), Pak Nam-chol (Amrokgang), Pak Sung-hyok (Sobaeksu), Ri Chol-myong (Pyongyang City), Ri Jun-il (Sobaeksu), Ri Kwang-chon (April 25), Ri Kwang-hyok (Kyonggongop).

 

Sam awans na mistrzostwa jest wielkim sukcesem północnokoreańskiej piłki. Wydaje się, że Brazylia, Portugalia i Wybrzeże Kości Słoniowej są zbyt mocne na ekipę Kim Jong-Huna. Ale jak będzie zobaczymy już 15 czerwca (wtorek) w pojedynku z faworytem do tytułu mistrzowskiego – Brazylią :

Grupa G:

Wybrzeże Kości Słon. – Portugalia (16.00, Port Elizabeth)

Brazylia – Korea Północna (20.30, Johannesburg)

 

Jak wygląda sytuacja u bukmacherów z dnia 17 maja 2010 (Brazylia – Korea Północna):

 

Bukmacherzy nie dają najmniejszych szans na wygranie Korei Północnej z Brazylią, za każdą postawioną złotówkę na drużynę KRLD można wygrać aż 34 zł.  Z kolei jeśli postawimy na wygraną Brazylii, otrzymamy maksymalnie 13 groszy.

Pamietajmy jednak, że wiara w „Wielkiego Wodza” czyni cuda i życzymy zespołowi z Korei Północnej dużo szczęścia.

 

Źródło: nowinkisportowe.pl, FIFA.com, espn.go.com, betplatform.com, PAP, AP