W  Korei Północnej nie jest tajemnicą, że klub April 25 Sports Group jest największym dostawcą talentów do drużyny narodowej KRLD w piłce nożnej. Aż siedmiu zawodników z tego klubu znalazło się w 23-osobowej kadrze, powołanej przez Kim Jong-Huna na Mundial w RPA.

 

Na czele graczy April, powołanych na Mistrzostwa Świata, stoi długoletni rozgrywający Chollima, Mun In-Guk, który wraz z Pak Nam-Cholem oraz Ji Yun-Namem  tworzy kreatywną linię środkową zarówno w klubie, jaki i w reprezentacji KRLD. Doświadczeni Nam Song-Chol i Ri Kwang-Chon okazali się niezawodni w linii defensywnej, a napastnik Choe-Kum Chol strzelił dwie bramki w eliminacjach do Mundialu. Młody Kim Kul-Il ze swoimi olśniewającymi umiejętnościami oraz świetnym zmysłem pod bramką przeciwnika, również może odegrać ważną rolę w zespole północnokoreańskim.

Do tej listy należy dodać kapitana drużyny Chollima – Hong Yong-Jo, który zanim wyjechał do Europy, zdobywał bramki dla April 25. Nawet trener  Kim Jong-Hun spędził długie lata – najpierw jako piłkarz, później jako trener – w klubie z Nampo, zanim przed trzema laty został trenerem reprezentacji Korei Północnej. 

April 25 Sports Group powstało w Nampo, w lipcu 1949 r. Jest jednym z najbardziej utytułowanych klubów północnokoreańskich – dziesięciokrotnie zdobywał mistrzostwo kraju, natomiast sześciościokrotnie April 25 reprezentowało KRLD w rozgrywkach pucharowych w Azji. W 1991 piłkarze z Nampo dotarli do półfinału rozgrywek Klubowych Mistrzostw Azji, co jak do tej pory pozostaje największym sukcesem drużyny z KRLD na piłkarskiej arenie międzynarodowej.

Korea Północna trafiła do jednej z najmocniejszych grup na MŚ w RPA. Jej przeciwnikami będą kolejno: Brazylia, Portugalia i Wybrzeże Kości Słoniowej. Pomimo, że drużyna Chollima wydaje się być zdecydowanie najsłabsza w grupie G, piłkarze są w bojowych nastrojach. Według kapitana Hong Yong-Jo „pierwszy mecz z Brazylią będzie kluczowy i jeśli sprawimy w nim niespodziankę w dalszych meczach zagramy z większą pewnością siebie”.

Od zakończenia kwalifikacji do MŚ reprezentacja KRLD odbyła kilka obozów przygotowawczych, podczas których rozegrała  szereg spotkań towarzyskich. W ostatnich sparingach gracze Chollima zremisowali bezbramkowo z gospodarzem Mundialu – reprezentacją RPA oraz minimalnie ulegli drużynie Paragwaju 0-1, tracąc  bramkę po rzucie karnym, na pięć minut przed końcem meczu. Do rozpoczęcia MŚ Korea Północna rozegra jeszcze trzy mecze: 25 maja z Grecją, 29 maja z Kongo oraz 6 czerwca z Nigerią.

 

źródło: www.fifa.com

opracowanie: www.pukhan.pl