Południowokoreański minister obrony narodowej Kim Tae-young oświadczył w piątek, że Korea Południowa i Stany Zjednoczone wspólnie omawiają zwiększenie stanu zagrożenia WATCHCON.

Zatopiony statek  Cheonan Rozmowy te były wynikiem rosnącego napięcia po tym, jak Seul zaczął obwiniać Północ za storpedowanie jednego ze statków wojennych o nazwie „Cheonan”.

WATCHCON albo Watch Condition to państwowy system ostrzegania używany przez Koreę Południową i Stany Zjednoczone. Głównie wykorzystywany do oceny zagrożenia militarnego ze strony Pjongjangu.

Dzieli się on na 4 poziomy:

Poziom trzeci jest oznaką poważnego zagrożenia kraju. Na tym poziomie Południe znajduje się w tej chwili.

Poziom drugi ostatni raz był wniesiony w maju 2009 roku w momencie, kiedy Północ ogłosiła przeprowadzenie testów broni nuklearnej. Ten stan gotowości ogłaszany jest, gdy istnieje bardzo poważne zagrożenie konfliktem. Oznacza większą liczbę lotów rozpoznawczych i użycie satelitów szpiegowskich do obserwacji działań Pjongjangu.

Poziom pierwszy jest skutkiem wypowiedzenia wojny i jej działań. Nie był wprowadzany od czasu zakończenia koreańskiego konfliktu w 1953 roku.

Jeśli WatchCon zostanie zwiększony do poziomu 2, nastąpi zwiększenie liczebności sił zbrojnych pod granicami obu Korei. W czerwcu najprawdopodobniej zostaną przeprowadzone ćwiczenia wojskowe wraz z siłami amerykańskimi.

Kim Tae-young zapytany przez dziennikarza, kiedy dokładnie nastąpi zmiana poziomu odpowiedział: „…przyglądamy się wyraźnie ruchom sąsiada i odpowiednio na nie zareagujemy”.

Źródło: english.yonhapnews.co.kr, PAP, AP