13 maja 2010 roku w rozpoczyna się cykl sześciu seminariów, w których biorą udział międzynarodowi i krajowi eksperci.

„Korea Vision Forum: Szukanie nowego paradygmatu Korei” jest organizowane w ciągu dwóch dni, przez Ministerstwo Zjednoczenia w Seulu. Zamieszczamy pierwsze wypowiedzi.

Jak podkreśla prezes fundacji Sejong, polityka Chin wobec Korei Północnej musi się zmienić. Ważnym elementem jest zrozumienie przez administrację Korei Południowej potrzeby przekonywania Chin, że zmiana kursu tego państwa wobec Korei Północnej jest korzystna dla bezpieczeństwa w Azji Północno – Wschodniej.

Lee Hong Koo, prezes Forum ds. międzynarodowych dodaje, że zdaje sobie sprawę, iż są sceptycy, którzy uważają, że Chiny nie są chętne temu by zjednoczyć Półwysep, jednak poszukiwany jest wciąż nowy paradygmat dotyczący tej sprawy. I prowadzone są ważne rozmowy na ten temat.

Wendy Sherman, były doradca Departamentu Stanu USA i koordynatora polityk ds. Korei Północnej, poruszyła również znaczenie zwiększonej współpracy z lokalną społecznością. W szczególności podkreśliła rolę Chin. „Musimy omówić z Chinami, co robić dalej” – zaznacza.

Eksperci podkreślają również rolę w dialogu, jaką odegrała ostatnie zatopienie przez Koreę Północną okrętu wojennego na Morzu Chińskim. Po tym wydarzeniu „rozmowy sześciostrone” na pewno będą ulegną osłabieniu, zaznaczają.

Więcej na temat – tutaj