Meczem z Brazylią Korea Północna zainauguruje swój pierwszy występ na mistrzostwach świata w piłce nożnej od 1966 roku. Ale czy reprezentacja KRL-D ma jakiąkolwiek szansę odegrać poważną rolę na mundialu w RPA?

Korea Północna trafiła do mundialowej „grupy śmierci”. Zagra z takimi piłkarskimi potęgami, jak Brazylia, Portugalia i Wybrzeże Kości Słoniowej. Pomimo, że drużyna  wydaje się być wyraźnie najsłabsza w grupie G, piłkarze są w bojowych nastrojach. Według kapitana Hong Yong Jo „pierwszy mecz z Brazylią będzie kluczowy i jeśli sprawimy w nim niespodziankę, to w dalszych meczach zagramy z jeszcze większą pewnością siebie”. Równie pewien swych umiejętności jest gwiazdor drużyny, Jong Tae Se, który ze stoickim spokojem stwierdził, że Korea Północna wygra z Brazylią.

Od zakończenia kwalifikacji do mistrzostw świata drużyna Korei Północnej odbyła kilka obozów przygotowawczych, podczas których rozegrała szereg spotkań towarzyskich. Korea Północna m. in. zremisowała bezbramkowo z gospodarzem Mundialu – reprezentacją RPA, oraz minimalnie uległa drużynie Paragwaju 0:1, tracąc bramkę po rzucie karnym zaledwie pięć minut przed końcem meczu.

Wiadomo, że Korea Północna jest krajem, skąd wypływa bardzo niewiele informacji, ale jak władze północnokoreańskie kontrolują piłkarzy Chollima? Władze KRL-D (a przede wszystkim kadry Departamentu Propagandy i Agitacji Partii Pracy Korei) od dawna szkoliły piłkarzy oraz innych sportowców, jak się zachowywać podczas zagranicznych zawodów, jednak w tym wypadku sytuacja jest jednak specyficzna. Piłkarski Mundial to impreza innego kalibru. Jak północnokoreańscy piłkarze dadzą sobie radę? Przekonamy się już wkrótce.

Korea Północna jeszcze nie zagrała pierwszego meczu a już jest głośno o reprezentacji tego kraju. Władzom północnokoreańskim udało się pokazać pierwszy mecz Mundialu, który został pokazany nielegalnie, o czym doniosła południowokoreańska agencja prasowa „Yonhap”.

Kolejną niewiadomą jest to, co będzie się działo z piłkarzami po Mundialu. W najgorszym wypadku zostaną wysłani do obozów koncentracyjnych za słabe wyniki, jak piłkarze drużyny piłkarskiej, która była obecna podczas Mundialu w 1966 roku. W najlepszym wypadku, po ewentualnych udanych występach w RPA, niektórzy gracze Chollima dostaną możliwość gry poza granicami swojego kraju. Już teraz piłkarze KRL-D występują na Łotwie, w Serbii, Szwajcarii, Rosji czy też w Japonii – jak największa gwiazda Korei Północnej, Jong Tae Se.

Fachowcy wyceniają piłkarzy Korei Północnej na co najmniej 150 tysięcy Euro. Najdrożsi z nich warci są 2,5 miliona. Transfery na polskim rynku piłkarskim osiągają maksymalne wartości około miliona Euro; czy w takim razie trafi niebawem na Łazienkowską lub na Bułgarską jakiś piłkarz Korei Północnej? Z drugiej strony, czy po ewentualnej porażce Chollima na Mundialu, następnym selekcjonerem Korei Północnej może zostać Europejczyk? Przecież już w latach dziewięćdziesiątych trenerem Korei Północnej był Węgier, Pal Csernai. Póki co, piłkarze reprezentacji KRL-D pochodzą przede wszystkim z drużyn ligi krajowej, najwięcej z April 25 Sports Group. Aż siedmiu zawodników z tego klubu znalazło się w 23-osobowej kadrze.

Mecz z Brazylią zweryfikuje poziom piłkarzy Korei Północnej.