W drugim mundialowym meczu z Portugalią reprezentacja KRL-D przegrała aż 0:7. Mieszkańcy Korei Północnej po raz pierwszy w historii oglądali w państwowej telewizji transmisję meczu na żywo. Jak się okazało, byli świadkami wielkiego blamażu swojej reprezentacji.

Koreańczycy w meczu z Portugalią od początku postawili na dużo odważniejszy futbol niż w spotkaniu z Brazylią. Już w pierwszych minutach rzucili się do ataku, grając w otwartą piłkę. W ciągu pół godziny od rozpoczęcia meczu stworzyli kilka dobrych okazji do zdobycia bramki, ale żadnej z nich nie udało im się wykorzystać. Potem niestety było już tylko gorzej.

Pierwszą bramkę podopieczni Kim Jong-Huna mogli stracić już w 7. minucie, gdy Portugalczyk Simão trafił w słupek. Mniej szczęścia mieli za to w 29. minucie, gdy po podaniu Tiago pierwszego gola dla Portugalii zdobył Raul Meireles. Ale prawdziwy kataklizm nadszedł dopiero w drugiej połowie…

Festiwal strzelecki Portugalczycy rozpoczęli w 53. minucie. Najpierw po świetnie skonstruowanej akcji bramkarza Ri Myong-guka pokonał Simão, zaledwie trzy minuty później na 3:0 podwyższył Almeida. W 60. minucie było już 4:0 po strzale Tiago. W 80. minucie po dośrodkowaniu w pole karne i błędzie obrońcy Ri Kwang-chona Liédson strzelił piątego gola dla Portugalii.

Koreańczyków pogrążyli Cristiano Ronaldo, który długo nie mógł doczekać się strzelenia bramki dla reprezentacji, po prostopadłym podaniu w pole karne podwyższając na 6:0, oraz Tiago, który dobił KRL-D, ustalając wynik meczu na 7:0. Nasuwa się wspomnienie zakończonego takim samym wynikiem meczu Polska-Haiti z mistrzostw świata w 1974 roku…

Marta Polkowska

Korea Północna – Portugalia 0:7 (0:1)

Bramki: Tiago (60′, 89′), Raul Meireles (29′), Simao (53′), Hugo Almeida (56′), Liedson (80′), Cristiano Ronaldo (87′)

Korea Północna: Ri Myong Guk – Cha Jong-Hyok (75′ Nam Song-Chol), Ri Jun-Il, Pak Chol-Jin, Ri Kwang-Chon, Ji Yun-Nam – Hong Yong-Jo (K ), Pak Nam-Chol (58′ Kim Kum-Il), An Yong-Hak, Mun In-Guk (58′ Kim Yong-Jun) – Jong Tae-Se (trener: Kim Jong-Hun)

Portugalia: Eduardo – Alves, Carvalho, Coentrao, Miguel – Raul Meireles (70′ Miguel Veloso), Mendes, Tiago – Cristiano Ronaldo (K), Hugo Almeida (75′ Liédson), Simão (74′ Duda) (trener: Carlos Queiroz)

Żółte kartki: 32′ Pak Chol Jin – 38′ Mendes, 70′ Hugo Almeida

Sędziował: Pablo Pozo (Chile)