Korea Północna otrzyma ponad 10 milionów dolarów za uczestnictwo w Mundialu.  Dla porównania jest to równowartość trzymiesięcznej wypłaty dla 43 tysięcy pracowników północnokoreańskich we wspólnym kompleksie przemysłowym Kaesong…

FIFA rozdaje każdej drużynie uczestniczącej w mistrzostwach po 1 milionie dolarów na pokrycie kosztów przygotowania. Po trzech meczach fazy grupowej każdy zespół otrzyma dodatkowo 8 milionów dolarów bez względu na to czy awansuje do następnej rundy czy nie.

Od tego roku nastąpiły pewne zmiany. Każdy klub piłkarski, którego zawodnik gra na Mistrzostwach świata dodatkowo otrzyma 1,6 tysięcy dolarów dziennie.  Okres płatności rozpoczyna się już 2 tyg. przed rozpoczęciem turnieju i kończy się w dzień po ostatnim meczu danej drużyny.

Dla Północnej Korei okres wypłat trwa do najbliższej soboty, gdyż swój ostatni występ odbędą już w piątek przeciwko Wybrzeżu Kości Słoniowej.  Pjongjang otrzyma za dwudziestu zawodników łącznie 960 tysięcy dolarów. Nie wliczając w to trzech piłkarzy grających w zagranicznych klubach (Jong Tae-se, An Yong-hak and Hong Yong-jo), FIFA naturalnie wysyła pieniądze do każdego klubu osobno, jednak w państwie rządzonym  przez Kim Jong Ila wszystkie kluby są państwowe i dlatego suma pieniędzy trafi na jedno konto.  Do tej pory Korea Północna uzyskała, zatem minimum 9.96 mln dolarów.

 

(zdjęcie) Kim Dzong-Il wizytuje nowo wybudowany stadion w prowincji Pyongan.

Jeśli Korei udałoby się wyjść z grupy otrzymałaby dodatkowo 9 mln dolarów. Natomiast kraje, które awansują do ćwierćfinałów dostaną po 14 mln dolarów.  Idąc dalej – za półfinał 18 mln za drużynę, a sam zwycięzca przywiezie do domu 30 mln $.

Warto dodać , że Korea Północna podpisała 4-letnią umowę wartą około 5 mln dolarów z firmą odzieżową LEGEA, która dostarcza cały potrzebny sprzęt dladrużyny Chollima.

 

Andrzej Gembiak

Źródło: PAP, AP , chosun.com