Korea Północna wyemitowała w sobotę z odtworzenia ceremonię otwarcia i pierwszy mecz RPA – Meksyk. Jak doniosła południowokoreańska agencja prasowa Yonhap oba wydarzenia zostały pokazane nielegalnie.

 

SBS,, która posiada wyłączne prawo do transmisji mistrzostw na cały Półwysep Koreański twierdzi: „Transmisja w Korei Północnej nie była autoryzowana. Po tym, jak określimy, w jaki sposób Korea Północna weszła w posiadanie obrazu, zdecydujemy, jakie środki podjąć do zaprzestania piractwa.”

SBS informuje, że prowadziła liczne rozmowy co do transmisji mistrzostw także w KRL-D. Z powodów politycznych i finansowych zostały one jednak przerwane. Całą sytuację pogorszył fakt zatopienia statku wojennego Cheonan przez Północ, co kategorycznie przekreśliło szanse północnokoreańskiej telewizji na otrzymanie licencji transmisyjnej.

Korea Północna na Mundial awansowała po raz pierwszy od  1966  roku. Koreańczycy z Północy chcieli, by sąsiedzi z Południa, tak jak przed czterema laty, udostępnili im bezpłatnie sygnał telewizyjny. Wtedy w Korei Południowej u władzy była partia liberalna, która prowadziła tzw. „słoneczną politykę”. Dostarczenie sygnału do Korei Północnej kosztowało Południe zatem ponad 130 tys. dolarów.

Przypominamy, że pierwszy mecz Korei Północnej odbędzie się we wtorek (15.06.2010) O godz. 20.30 KRL-D zmierzy się z jednym z faworytów turnieju, Brazylią.

 

Źródło: timeslive.co.za, PAP, AP