Dzisiaj przedstawiamy biografię numer 3 Korei Północnej: O Kuk Ryol

O Kuk Ryol (drugi od lewej), źródło: Chosun Ilbo.

O Kuk Ryol urodził się w 1931 r. Jilinie w Chinach. Ukończył studia na Uniwersytecie im. Kim Ir Sena i studiował w Związku Radzieckim. O Kuk Ryol rozpoczął karierę wojskową w 1964 roku. Pracuje w pokoju 39 PPK, odpowiedzialny jest za produkcję fałszywych walut oraz narkotyków[1], za finansowanie proliferacji broni[2]. Oficjalnie pełni funkcję wiceprzewodniczącego Komisji Obrony Narodowej. Był jednym z wojskowych, z którymi dorastał Kim Jong Il. Generał O Jung Song, jego ojciec, walczył wspólnie z Kim Ir Senem, zajmował się dziećmi Kim Ir Sena, m.in. Kim Jong Ilem. Jest też wnukiem O Jung Hupa, który walczył przeciwko Japończykom. Po śmierci ojca O Kuk Ryol mieszkał z rodziną Kim Ir Sena przez ponad pół roku. O Kuk Ryol rozpoczynał swoją karierę wojskową w 1964 roku jako dwugwiazdkowy generał, mając zaledwie 33 lata. W 1967 roku został przewodniczącym sił powietrznych. W 1970 r. wybrano go do NZL, a w 1977 r. został mianowany wiceprzewodniczącym KAL, by w 1979 r. zostać ostatecznie mianowanym przywódcą KAL. Jednakże kłótnia z O Jin U zmusiła go do tymczasowego odejścia z wojska. Dopiero w 1989 roku wrócił do najwyższych sfer wojskowych pracując w biurze ds. operacji KC PPK. W latach siedemdziesiątych stanął na czele sił powietrznych Korei Północnej. W latach 90. O Kuk Ryol przeżył czystkę, która miała miejsce w wojsku, po tym jak upadł blok sowiecki. Kim Ir Sen chciał odsunąć od władzy wszystkich tych, którzy byli w kontakcie ze światem zewnętrznym. O Kuk Ryol zajmował się również projektem dotyczącym modernizacji wojska północnokoreańskiego. To dzięki niemu powstała wojskowa uczelnia techniczna im. Minjin. Syn O Kuk Ryola, dwugwiazdkowy generał, O Se Uk (urodzony w 1967 roku) uciekł z Korei Północnej i obecnie mieszka w Stanach Zjednoczonych. O Kuk Ryol, wraz z innym synem, jest też odpowiedzialny za operacje powiązane z produkcją fałszywych walut, które do obiegu wprowadzają rozsiani po świecie północnokoreańscy dyplomaci.

 


 

[1] Po tym, jak upadł blok socjalistyczny, a handel zagraniczny poprzez umowy barterowe pomiędzy tymi krajami a Koreą Północną przestał funkcjonować, kraje te wymagały płatności w zagranicznych walutach, którymi Korea Północna nie dysponowała. W latach siedemdziesiątych Jang Song Thaek, szwagier Kim Jong Ila, był pierwszym północnokoreańskim urzędnikiem, który zaproponował ideę przemytu alkoholu i narkotyków przez pracowników placówek dyplomatycznych KRL-D.

[2] Cierpiąca na niedobór dewiz Korea Północna coraz większy zysk czerpie z ich produkcji i wprowadzania do obiegu. KRL-D wykorzystuje je do kupowania za granicą sprzętu dla wojska oraz na potrzeby swojego programu nuklearnego. Stąd powiązanie wojska z przemytem dewiz. Trzecie piętro siedziby PPK posiada dwie główne instytucje, które współpracują z osobami zatrudnionymi w sekretariacie osobistym Kim Jong Ila i zajmują się zarządzaniem informacjami, handlem zagranicznym walut dla KC PPK oraz zarządzaniem finansami Kim Jong Ila. Oddział ten istnieje od lat sześćdziesiątych ale  dopiero zaczął prawidłowo działać w latach siedemdziesiątych. Ta organizacja działa pod auspicjami KC PPK.