Piłkarskie potyczki międzykoreańskie od wielu lat elektryzują kibiców po obu stronach 38. równoleżnika, niezależnie od rangi meczów. Spotkania, poza aspektem sportowym mają także wydźwięk polityczny, co było widoczne podczas ostatnich eliminacji do Mundialu w RPA. 2 mecze przeniesiono z Pjongjangu do Chin, ponieważ władze północnokoreańskie nie wyraziły zgody na zagranie hymnu Południa w stolicy Korei Północnej.

Pojedynki międzykoreańskie są zawsze  wyrównane, piłkarze obu drużyn dają z siebie wszystko, aby udowodnić sąsiadom swoją wyższość. W ostatnich meczach o wysoką stawkę padały remisy lub minimalnie wygrywali Koreańczycy z Południa. Tym razem stało się jednak inaczej: w półfinale Mistrzostw Azji do lat 19 górą byli młodzi piłkarze Korei Północnej.

15 tysięcy kibiców, zgromadzonych na stadionie w chińskim Zibo, obejrzało interesujące spotkanie. Zgodnie z oczekiwaniami piłkarze obu drużyn od początku wykazywali olbrzymią ambicję, co zwiększyło jeszcze atrakcyjność widowiska. W pierwszej połowie, mecz był wyrównany: obie drużyny miały po kilka okazji bramkowych, ale to piłkarze KRLD zdobyli bramkę. W doliczonym czasie gry, po dośrodkowaniu z rzutu wolnego gola strzelił Jong Il Kwan. W drugiej połowie nadal Południe atakowało, jednak fatalny błąd obrońcy Korei Południowej z 79 min. zadecydował o losach meczu. Drugą bramkę dla Korei Północnej strzelił rezerwowy Ri Hyok Chol. Pomimo zdecydowanych ataków graczy z Południa w końcowej fazie meczu,  do końca spotkania wynik nie uległ zmianie i do finału awansowali młodzi gracze Chollima, którzy staną przed szansą powtórzenia sukcesu swoich starszych kolegów sprzed 4 lat, kiedy to Korea Północna zdobyła mistrzostwo Azji do lat 19, pokonując w finale Japonię. Tym razem na drodze do tytułu stanie Australia, która w drugim półfinale pokonała Arabię Saudyjską 2-0. Mecz finałowy odbędzie się w niedzielę o godz. 13:30 polskiego czasu, w Zibo.

Korea Północna  2 – 0 Korea Południowa
Bramki:
Jong Il Kwan 45′
Ri Hyok Chol 79′        

Skrót:  http://www.youtube.com/watch?v=khz19HzCsVA&feature=player_embedded