Kim Jong Il spotkał się z Naguibem Sawiris, prezesem holdingu Orascom. Orascom Telecom zainwestował w ciągu ostatnich trzech lat 300 milionów dolarów w budowę sieci telefonii komórkowej na terenie KRLD. Co ciekawe, Jang Song Thaek był z Kim Jong Ilem. Przypominajmy, że jeszcze kilka lat temu Kim Jong Il nienawidził Jang Song Thaeka. Mamy przed nami nadzwyczajne wydarzenie, a wręcz przełomowe. Na zdjęciu widać Kim Jong Il z Jang Song Thaekiem – czarna owca w rodzinie.

Jang Song Thaek – Naguib Sawiris – Kim Jong Il

źródła: Xinhua.net

Jang Song Thaek jest prawdopodobnie numerem dwa Korei Północnej. W listopadzie 2004 r., został usunięty ze sceny politycznej po czystce  Był podejrzewany o korumpowanie wyższych urzędników. Kim Jong Il bał się, że Jang Song Thaek chciał stworzyć frakcję, która mogłaby przeciwstawić się Kim Jong Ilowi. Inne źródła mówią, że Jang Song Thaek pokłócił się z umierającą żoną Kim Jong Ila, Ko Yong Hee, która popierała Kim Jong Una jako następcę przywódcy. Jang Song Thaek widział na tym stanowisku innego syna Kim Jong Ila. Istnieje też dosyć niepewna wersja, że w 2004 r. to Jang Song Thaek został zdegradowany ze względu na to, że jego syn brał aktywny udział w strzelaninie w jednej z rezydencji „ukochanego przywódcy”.

Jang Song Thaek, wicedyrektor Departamentu Organizacji i Przywództwa, został po tym incydencie tymczasowo aresztowany. Inni przyjaciele Jang Song Thaeka zostali oddaleni, a bracia Jang Song Thaeka, Jang Song U i Jang Song Kil zostali wtedy zdegradowani w Koreańskiej Armii Ludowej. Żona Jang Song Thaeka silnie przeżyła oddalenie męża i popadła w alkoholizm.

W styczniu 2006 r. Jang Song Thaek wrócił na scenę polityczną jako wicedyrektor biura budowy PPK i był razem z Kim Jong Ilem podczas jego nieoficjalnej wizyty w Chinach w tym samym roku.