Gazeta Chosunilbo podaje dzisiaj, że w specjalnej północnokoreańskiej strefie ekonomicznej Rajin-Sonbong ponownie zaczynają się pojawiać inwestorzy z Chin. Korea Północna jest coraz bardziej zdesperowana, czego powodem są międzynarodowe sankcje oraz nieudana reforma walutowa. Strefa ta powstała w 1991 roku w celu przyciągnięcia w twardej waluty, ale była praktycznie bezczynna, z wyjątkiem kilku drobnych podmiotów gospodarczych, ze względu na częste kontrole bezpieczeństwa państwa.

Jak podają źródła Pekin chce przekonać Koreę Północną do reform i otwarcia, gdyż gospodarka tego kraju jest na skraju upadku. Chiny chcą naciskać na rozwój Rajin-Sonbong i przyciągać chińskich inwestorów. Pekin podobno planuje dostawy energii elektrycznej do obszaru Rajin-Songbong. „Wymiana transformatorów w celu uzyskania energii elektrycznej z Chin jest w toku, i chiński energia elektryczna ma być dostarczana od kwietnia,” powiedział uciekinier z Korei Północnej.

Chiny wywierają presje na Phenian w celu uporządkowania ruchu, komunikacji i spraw celnych i najwyraźniej Korea Północna zgodziła się na wszystkie żądania. „Odprawa celna ma trwać mniej niż 5 minut,” powiedział chiński biznesmen, który odwiedził niedawno Rajin-Songbon. Wcześniej trwało to ponad trzy godziny i zwyczajem urzędników było wymuszanie łapówek i rzucanie fałszywych oskarżeń Brak połączeń telefonii komórkowej z Chinami może być jeszcze problematyczny, ale trwają prace nad stacjonarnymi i połączeniami z telefonów komórkowych.

Rajin-Songbong jest pilnowane przez tak wielu funkcjonariuszy, że tamtejsza ludność jest pod stałym nadzorem. Wprowadzone zostały specjalne opłaty i na porządku dziennym są przesłuchania.

Korea Północna rozpoczęła sprzedaż gruntów dla chińskich inwestorów, ale chińczycy nadal nie ufają północnokoreańskiemu reżimowi i są niechętni do zakupów. Sam fakt, że ziemia jest do sprzedania to już doniosła zmiana.

Phenian negocjuje z Pekinem budowę wielkiego parku przemysłowego podobnego do Kaesong Industrial Complex, który miał zacieśniać współpracę między północą i południem Korei.

Korea Północna przez swoją izolacje spowodowaną próbami jądrowymi upatruje rozwiązania swoich problemów poprzez otrarcie Rajin-Songbong, powiedział uciekinier z Korei Północnej, W przyszłości okaże się czy Chiny odegrają dużą rolę w reformowaniu Korei Północnej, bo obecnie północna część Korei pragnie zarabiać dolary bez żadnych zasadniczych zmian w systemie-dodał.

Źródło: english.chosun.com, opracowanie pukhan.pl