Wojsko Korei Południowej wysyła ulotki do swojego północnego sąsiada o prodemokratycznych przemianach w Egipcie i sukcesie obalenia reżimu Mubaraka.

AP

Południowokoreańscy protestanci trzymają anty reżimowe banery w czasie marszu przed ambasadą Libijską w Seulu - 24.02.2011. AP

Każda ulotka zawiera informację o prowadzonych powstaniach na Bliskim Wschodzie, zmianach w Egipcie, oraz o krwawym powstaniu w Libii. Ulotka daje do zrozumienia, że ” dyktatorskie reżimy zawsze upadną” i zachęca do podjęcia jakichkolwiek działań. Informacja tą przekazał Reutersowi Song Yong Sun, członek parlamentu południowo Koreańskiego .

W informacji udzielonej mediom  Song dodaje, że ulotki wysyłane są za pomocą balonów z niezwykle lekkim koszykiem, które to po pewnym określonym czasie pękają za pomocą detonatora przyczepionego do każdego z balonów wypuszczając tysiące ulotek na terytorium Korei Północnej.  W tym przypadku do każdej z nich przyczepione są dodatkowe wartościowe przedmioty jak: opakowania z jedzeniem, leki, radia mające na celu zachęcić do działań.

Cho Mi z Koreańskiego Instytutu Zjednoczenia obu Korei kwestionuje skuteczność wysyłania takich ulotek. Mówiąc, że większość obywateli północnej Korei nie jest i tak w  stanie zrozumieć co wolność i demokracja oznacza, a krytyka Kim Dzong Ila spowoduje „jedynie strach” .

Cho w oświadczeniu dodał także „Nigdy nie będziecie w stanie przewidzieć skutków upadku reżimu dopóki ten dzień nie nastąpi, ale nawet wtedy pewne jest, że społeczeństwo uzyska możliwość odbierania i wysyłania jakichkolwiek informacji i wszystkie inicjatywy zbliżające do tego dnia są pocieszające „.

Od czasu ostrzelania wyspy Yeonpyeong, południe wysłało ponad 3 miliony propagandowych ulotek. Aktywiści, co kilka miesięcy  wysyłają balony z tysiącami ulotek, płytami DVD, banknotami 1 dolarowymi. Jednak rzadko zdarza się aby dystrybucja ulotek była inicjatywą wojska. Lot balonów odbywa się niedaleko granicy oddzielającej oba koreańskie państwa. Dolary i wartościowe przedmioty są przyczepiane po to aby zachęcić koreańskich mieszkańców do podniesienia ulotki mimo ogromnego ryzyka. Takie ulotki zazwyczaj zawierają propagandowe treści o państwie rządzonym przez Kim Dzong Ila, często odnoszą się do prób obalenia reżimu, ale także dostarczają  najważniejszych informacji o świecie.

źródło: Reuters, PAP.

Andrzej Gembiak