Młodzież z Korei Północnej i Południowej, Izraela i Palestyny, Tunezji, Egiptu oraz Haiti spędzająca wspólnie wakacje? To możliwe dzięki stowarzyszeniu Secours Populaire Français (SPF), z którym od kilku lat współpracuje Sosnowiec.

Współpraca miasta ze stowarzyszeniem SPF została nawiązana w 2005 roku i stała się coroczną sierpniową tradycją. Polega ona na współorganizowaniu wakacyjnego pobytu we Francji polskich dzieci z rodzin objętych pomocą społecznych oraz przebywających w placówkach opiekuńczo-wychowawczych.
16 marca przedstawiciele SPF: Jean-Louis Callens, Emilie Lafdal oraz Jean Krawczyk spotkali się w Urzędzie Miejskim w Sosnowcu z władzami miasta w celu omówienia szczegółów tegorocznego wyjazdu młodych sosnowiczan na wakacyjny obóz do Francji.

Największą zaletą tego przedsięwzięcia jest możliwość poznania dzieci z całego świata. Dzięki temu mają one świetną okazję nie tylko do zawarcia nowych przyjaźni, ale również do zapoznania się z odmiennością kulturową i ideą tolerancji. W 2009 roku w obozie uczestniczyła młodzież z Izraela i Palestyny. Po takich wakacjach dzieci utrzymują ze sobą kontakt, choćby poprzez Facebook’a. W tym roku do uczestnictwa w obozie zostało zaproszonych znacznie więcej dzieci, bo aż 140 m.in. z.: Tunezji, Egiptu, Burkina Faso i zniszczonego przez ubiegłoroczne trzęsienie ziemi Haiti. Europa będzie reprezentowana przez Francuzów i sosnowiczan.

-Jeszcze nie wiadomo, co z grupą dwudziestu dzieci z Korei Północnej i Południowej. Z uwagi na ostatnio bardziej niż zwykle, napiętą sytuację, pomiędzy tymi państwami prowadzimy wciąż trudne rozmowy w tym temacie – mówił Jean-Louis Callens, sekretarz generalny SPF. – W związku z ostatnim trzęsieniem ziemi wyślemy również zaproszenia do Japończyków – dodał.

Obóz odbędzie się w dniach od 1 do 26 sierpnia, z czego tydzień będzie poświęcony na pobyt w Paryżu. W przedsięwzięciu będzie uczestniczyło 39 sosnowiczan – 20 pojedzie na obóz, a 19 trafi na wakacje do francuskich rodzin. Wyjazd jest dofinansowany przez Miasto Sosnowiec.

Na spotkaniu padła również propozycja, aby w przyszłości zaprosić na taki obóz dzieci z Francji do Sosnowca, połączony z wyjazdem rekreacyjnym. Koordynacją projektu zajmują się Wydział Edukacji i Wydział Zdrowia w ramach programu „RAZEM RAŹNIEJ – FRANCJA 2011”.

Źródło: UM Sosnowiec, insilesia.pl