Mount Kumgang to miejsce chętnie odwiedzane przez turystów głównie ze względu na swoje piękne położenie i historię. Teraz Korea Północna podpisała upragniony kontrakt na organizowanie tam wycieczek. Zostały one zawieszone w 2008 roku, kiedy turystka z Korei Południowej została zastrzelona, ponieważ w wyniku tego, że się zgubiła poruszała się po strefie niedostępnej dla turystów. Korea Południowa domaga się przeprosin za ten incydent i podjecie odpowiednich środków, które zapobiegną podobnym sytuacjom w przyszłości.
Dokument podpisany w piątek, o którym poinformowała także KCNA mówi, że Seul może nadal organizować wycieczki w tamtym rejonie dla swoich turystów, ale Korea Północna ma prawo do organizowania podobnych dla właśnych chętnych z uwzgędnieniem Mount Kumgang. Od roku 1998 turyści z Korei Południowej mogą zwiedzać Mount Kumgang w specjalnych zorganizowanych grupach. W 2003 roku teren ten został zmieniony w region turystyczny. To jedyna szansa dla rządu Korei Północnej aby ściągnąć do swojego kraju zagranicznych turystów. Jest to także miejsce pracy dla niektórych obywateli Korei Północnej. Opłacalne, ponieważ w strefie tej ważniejszy jest amerykański dolar niż koreański won.
Organizatorem wycieczek na Mount Kumgang jest firma Hyundai Asan, część Hyundai Group.
To adres strony na której można dowiedzieć się czym dla Półwyspu Koreańskiego jest Mount Kumgang, a także zobaczyć jak wyglądają i pod jakimi warunkami organizowane są wycieczki: http://www.mtkumgang.com/eng/main.jsp

Źródła: koreatimes.co.kr, mtkumgang.com, wikipedia.org, opracowanie: pukhan.pl