Zaczynamy dziś naszą serię artykułów na temat członków rodziny Kim Dzong Ila. Dziś przedstawiamy Kim Yong Il:: nieżyjący przyrodni brat Kim Dzong Ila.

Obecny ambasador Korei Północnej w Polsce, Kim Pyong Il, jest przyrodnim bratem Kim Dzong Ila. Dzisiejszy tekst będzie dotyczył innego brata przyrodniego Kim Dzong Ila: Kim Yong Il, który zmarł w Berlinie w 2000 r.

Kim Yong Il jest kolejnym przyrodnim bratem Kim Dzong Ila. Urodził się w Pjongjangu w 1955 r. Od 1973 r. studiował na Politechnice w Dreźnie, następnie wrócił do kraju w 1976 r., gdzie ukończył studia w zakresie fizyki na Uniwersytecie Kim Ir Sena. Kolejne lata, ze względu na konflikty rodzinne, spędzał na zmianę w Niemczech i na Malcie w towarzystwie Kim Pyong Ila. W tym czasie uczył się języka angielskiego a na początku lat osiemdziesiątych napisał rozprawę doktorską z zakresu inżynierii elektrycznej na Uniwersytecie Humboldta w Berlinie Wschodnim. W połowie lat osiemdziesiątych wrócił do Korei Północnej, gdzie zarządzał fabryką urządzeń elektronicznych. Według północnokoreańskiego uchodźcy Kang Myong Do, Kim Yong Il nigdy nie stanowił zagrożenia politycznego dla władzy w systemie Korei Północnej. Zawsze był bardziej zainteresowany nauką niż obejmowaniem jakichkolwiek stanowisk; mimo to, podobnie jak Kim Pyong Il, został wyrzucony z kraju. Do momentu upadku bloku socjalistycznego pracował w ambasadzie Korei Północnej w Berlinie Wschodnim. Po zjednoczeniu Niemiec pozostał w Berlinie jako doradca ds. handlu. Funkcję tę pełnił do śmierci, która miała miejsce w 2000 r. Przyczyną zgonu był rak wątroby, wywołany prawdopodobnie poważnym problemem alkoholowym. Osoby współpracujące z nim w ambasadzie w Berlinie twierdzą, że nie sprawiał wrażenia osoby publicznej i rozpoznawanej. Sprawiał raczej wrażenie kogoś mało znaczącego. Swoim obowiązkom w ambasadzie nie poświęcał zbyt wiele czasu i energii. Zainteresowany był bardziej podróżami do różnych krajów europejskich, gdzie czas spędzał na różnego rodzaju imprezach.