O zmianach w funkcjonowaniu Sojuszu Północnoatlantyckiego po zakończeniu w 2014 r. misji ISAF (Międzynarodowe Siły Wspierania Bezpieczeństwa) w Afganistanie rozmawiali minister Radosław Sikorski i zastępca sekretarza generalnego NATO Alexander Vershbow podczas spotkania 1 marca w Warszawie.

Obaj rozmówcy kładli nacisk na wzmacnianie sojuszniczych zdolności obronnych NATO w trudnym ekonomicznie okresie, zwłaszcza projekty takie jak Inicjatywę Sił Połączonych (Connected Forces Initiative – CFI) i Inteligentną Obronę (Smart Defence). – Kluczowe staje się obecnie zachowanie zdolności skutecznego reagowania na wyzwania w dobie przedłużającego się kryzysu ekonomicznego – podsumował dyskusję minister Sikorski.

W czasie dyskusji minister Sikorski i zastępca sekretarza Vershbow omówili rezultaty spotkania ministrów obrony państw członkowskich Sojuszu (Bruksela 21-22 lutego), sytuację w Syrii, Afryce Północnej oraz zagrożenia rozprzestrzeniania broni masowego rażenia (Korea Północna, Iran).

Przebywający w Warszawie Alexander Vershbow odbył też konsultacje z zakresu polityki bezpieczeństwa z podsekretarzem stanu w MSZ Bogusławem Winidem.

Źródlo: gielda.wp.pl