Celem spotkania planowanego na 31 października, było zachęcenie zagranicznych inwestorów do rozpoczęcia działalności w specjalnej strefie ekonomicznej, gdyż jak dotychczas znajdują się tam jedynie firmy południowokoreańskie. Powodem przesunięcia terminu spotkania był brak postępu w rozmowach dotyczących komunikacji transgranicznej między Kaesongiem i Koreą Południową.

Seulw ostatni piątek wysłał wiadomość na Północ zaznaczając, że w obecnych warunkach nie ma możliwości zorganizowania spotkania – stwierdził reprezentant Ministerstwa Zjednoczenia (MZ). Sprawa budzi kontrowersje, bo powyższe kwestie, tak samo jak te związane z połączeniem internetowym, używaniem telefonów komórkowych czy odbiorem fal radiowych, zostały ustalone w ramach rozmów negocjacyjnych z 26 września, które doprowadziły do wznowienia prac parku przemysłowego.

Ministerstwo nie podało przy tym proponowanego terminu spotkania inwestorów. Przedstawiciel MZ stwierdził tylko, że KRLD nie zajęła stanowiska w tej sprawie.

To nie najlepsze wieści, gdyż ostatni kontakt między Koreami miał miejsce, gdy KRLD odłożyła spotkania rodzin rozdzielonych wojną koreańską. Od tego czasu Pjongjang krytykuje prezydent Park Geun-hye i jej rząd za „prowokację i podsycanie napięcia” w ramach trilateralnych ćwiczeń wojskowych na wodach okalających Półwysep Koreański.

źródło: english.yonhapnews.co.kr, opracował Edgar Czop