xin_512050615190293749279W bieżącym roku Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna postawiła sobie za cel 14 nowych specjalnych stref ekonomicznych – to trzy razy więcej niż funkcjonuje obecnie (Kompleks Przemysłowy Kaesong, w regionie Gór Diamentowych, na wyspach Hwanggumpyong i Wihwa oraz w mieście Rasŏn).

Takie informacje podaje raport nawiązujący do partyjnej gazety reżimu Rodong Sinmun, w której akademik z prestiżowego na standardy Północy uniwersytetu im. Kim Ir Sena w Pjongjangu wspomina o wzroście liczby stref ekonomicznych. Jak na razie lokacje inwestycji nie są znane, wiadomo tylko, że regulacje i decyzje administracyjne, tak samo, jak ich rozwój i zarządzanie są już w fazie przygotowań.

Według słów Kim Dzong Una z IV Konferencji Partii Pracy Korei 31 marca br. takie strefy miałyby funkcjonować w każdym mieście w prowincji. Co więcej, po przejęciu władzy po śmierci ojca młody lider podkreślał ważność budowania bazy przemysłowej kraju. Takie dążenia znajdują także potwierdzenie w przemówieniu Kim Dzong Una z okazji dnia Songun 25 sierpnia bieżącego roku, w których wystąpiła zapowiedź „radykalnego ulepszania standardu życia” poprzez działania PPK na dwóch frontach: rozwoju ekonomicznym i rozbudowie potęgi nuklearnej. Czyżby oba z nich były obecnie intensywnie realizowane? Miejmy nadzieje, że przynajmniej pierwszy tak.

na podstawie english.yonhapnews.co.kr i tekstu przemówienia Kim Dzong Una z okazji dnia Songun (25.08.2013), przygotował: Edgar Czop