xin_512050615190293749279Według południowokoreańskich źródeł rządowych zagraniczni biznesmeni zainteresowani są inwestowaniem w Kaesong, który działa obecnie „na 80 proc.” (123 ze 119 firm wznowiły produkcję po kilkumiesięcznej przerwie). Warto przypomnieć, że internacjonalizacja kompleksu przemysłowego była jednym z warunków kompromisu przy wznowieniu prac międzykoreańskiej specjalnej strefy ekonomicznej, która przez napięcia na Półwyspie Koreańskim nie działała przez ponad 5 miesięcy.

Ministerstwo Zjednoczenia donosi, że przedsiębiorstwa z państw takich, jak Chiny, Rosja, Australia czy Niemcy rozważają opcję rozpoczęcia działalności w Kaesong, nie oznacza to jednak, że zagraniczni inwestorzy na pewno poczynią dalsze kroki ku inwestowaniu w Korei.

Czynnikiem, który jest największą przeszkodą dla umiędzynarodowienia działalności kompleksu w Kaesong jest brak zorganizowania spotkania międzykoreańskiego, na którym miały zostać ustalone szczegóły dotyczące m.in. ustanowienia odpowiedniej infrastruktury dla zagranicznych biznesmenów zainteresowanych działalnością w specjalnej strefie ekonomicznej (ruch do i z Republiki Korei, połączenia telefoniczne i internetowe oraz kwestie bezpieczeństwa).

Sukces umiędzynarodowienia ośrodka w Kaesong zależy zarówno od chęci do współpracy ze strony KRLD, jak  i ustabilizowania sytuacji związanej z programem atomowym ponowionym przez Pjongjang.

Na podstawie english.yonhap.co.kr, przygotował: Edgar Czop