xin_512050615190293749279Na samym wstępie warto stwierdzić, że chodzi tylko o 3 ze 123 przedsiębiorstw rezydujących w specjalnej strefie przemysłowej ulokowanej niedaleko 38 równoleżnika.

W środę południowokoreańskie Ministerstwo Zjednoczenia poinformowało, że w związku ze zmianą właścicieli firmy rozważają zamknięcie swojej działalności w Kaesongu. Z tego co wiemy, dwa przedsiębiorstwa planują sprzedać swój biznes i wycofać się (z Kaesongu) – stwierdził rzecznik ministerstwa Kim Eui-do. Z późniejszych informacji przedstawionych przez serwis Yonhap dowiedzieć się można, że liczba firm, które planują wycofanie zwiększyła się do trzech.

Pierwszą z firm ma być wytwórca tekstyliów a drugą producent części elektronicznych. Co ciekawe, przy dokończonej procedurze sprzedaży majątku firm zmieni się ich właściciel, jednak produkcja będzie trwała nadal.

Trzeba tutaj przypomnieć, że od czasu ponownego otwarcia parku przemysłowego, obiekt działa zaledwie w 50 proc. swoich możliwości. Niektóre spółki ciągle rozważają swoje wycofanie z Kaesongu ze względu na obciążenie płatnością za ubezpieczenia za okreskiedy specjalna strefa ekonomiczna nie funkcjonowała. Nie są to na pewno pozytywne wieści dla współpracy gospodarczej na linii Seul-Pjongjang.

na podstawie: xinhuanet.com oraz english.yonhapnews.co.kr, autor: Edgar Czop