Z Waszyngtonu płyną wieści, że Sekretarz Stanu USA John Kerry zamierza się spotkać w tym tygodniu z członkami rodziny Kennetha Bae. Dla wszystkich, którzy nie wiedzą kim jest ta postać, warto przypomnieć, że Bae to obywatel Stanów Zjednoczonych zatrzymany i więziony przez Koreę Północną pod zarzutem planowania obalenia władzy w państwie. Amerykanin koreańskiego pochodzenia został zatrzymany w listopadzie 2012 roku, kiedy przewodniczył grupie turystów, wtedy właśnie władze KRLD stwierdziły, że jego działalność jest przykrywką dla formowania grup mających za zadanie obalenie rządu. W kwietniu 2013 roku Kenneth Bae  został skazany na 15 lat więzienia.

Matka skazanego Myunghee Bae powiedziała dla portalu Voice of America, że wspólnie z młodszą siostrą Kennetha zamierza spotkać się we wtorek z amerykańskim Sekretarzem Stanu. Kobieta zaznaczyła także, że będzie prosiła Kerry’ego o pomoc w celu uwolnienia syna. Mój syn jest przetrzymywany od roku i trzech miesięcy i ciągle nie widać sygnału, aby miał zostać wypuszczony – mówi Myunghee Bae .

W ostatnim tygodniu mogliśmy usłyszeć także o tym, że Stany Zjednoczone zamierzają wysłać do Pjongjangu ambasadora Roberta Kinga, specjalnego wysłannika ds. praw człowieka w Korei Północnej. Ciągle trwają oczekiwania na odpowiedź ze strony Koreańczyków z Północy, a Bae pozostaje najdłużej przetrzymywanym Amerykaninem w Korei Północnej.

Autor: Edgar Czop, na podstawie: Voice of America, english.yonhapnews.co.kr