Kim Yo-dzong, młodsza siostra lidera północnokoreańskiego, Kim Dzong-euna, została wybrana jego najbliższą doradczynią. Posadę udało się jej zdobyć, mimo młodego wieku (27 lat).Oficjalne wystąpienie miało miejsce 9 Marca w trakcie wyborów parlamentarnych, kiedy to jej brat uzyskał 100 procent głosów. Jest bardzo prawdopodobne, że wyniki zostały sfałszowane.

Zdjęcia porównawcze Kim Jong-una oraz Kim Yo-Jong, zrobione w latach ich studiów w Szwajcarii.

Zdjęcia porównawcze Kim Jong-una oraz Kim Yo-Jong zrobione za czasów ich pobytu w Szwajcarii, gdzie oboje się uczyli.

Bieg wydarzeń pokazuje, jakie zabiegi stosuje Kim Dzong-eun, aby umocnić swoją pozycję w państwie. Po śmierci Kim Dzong-ila, jego powiernikami i opiekunami byli Kim Kyong-hui oraz Jang Song-thaek, krewni jego ojca. Następnie młody lider, dostrzegając we własnej rodzinie zagrożenie swojej władzy, oskarżył wuja o zbrodnie przeciwko państwu i wydał na niego wyrok śmierci.

Młodsza siostra ma udzielać Kimowi wskazówek odnośnie jego wizerunku, ponadto dbać o detale jego wyglądu. Wszystko służy temu, żeby uświetnić jego obraz pośród północnokoreańskiego społeczeństwa na podobieństwo jego dziadka – Kim Ir-sena.

Kim Yo-dzong studiowała w Szwajcarii w latach 1996-2000, a po powrocie na Wojskowym Uniwersytecie Kim Ir-sena w Pjongjangu. Zanim Kim zdobyła kluczowe stanowisko, pracowała w Wydziale Propagandy i Agitacji Partii Pracy Korei. Wcześniej znana była pod pseudonimem Kim Ye-dzong – jej prawdziwe personalia i pochodzenie ukrywano przez długi okres . Po raz pierwszy pojawiła się publicznie w 2010 roku na trzecim zjeździe PPK jako osobista sekretarka Kim Dzong-ila.

Źródło: telegraph.co.uk, opracowanie: M. Cholewka.