Wystrzelenie rakiet krotkiego zasięgu w odpowiedzi na sankcje ONZ (KCNA/Reuters)

Wczoraj, po tym jak ONZ nałożyła sankcje na Koreańską Republikę Ludowo-Demokratyczną, doszło do wystrzelenia sześciu rakiet krótkiego zasięgu. Pociski, które po przebyciu 100-150 km spadły do morza na wschód od Półwyspu Koreańskiego, były gestem sprzeciwu władz w Pjongjangu. Po pierwsze, za najsurowsze od 20 lat sankcje nałożone na reżim, po drugie, za ustawę uchwaloną w południowokoreańskim parlamencie, która dotyczyła praw człowieka w sąsiednim państwie.
 
Działania ONZ są reakcją na test atomowy („nowej bomby wodorowej”) dokonany 6 stycznia 2016 roku i testy rakiet dalekiego zasięgu w zeszłym miesiącu. Analizując ostatnie wydarzenia, sytuacja jest powtórzeniem podobnych scen z przeszłości, gdzie testy rakietowe i atomowe były odpowiedzią na wspólne ćwiczenia USA i RoK czy ograniczenia nakładane przez społeczność międzynarodową.
Sankcje nałożone w porozumieniu z USA, Japonią i Koreą Południową oraz Chinami (dość opornymi w tej sprawie oraz namawiającymi do powściągliwości), zakazują eksportu do Korei Północnej węgla, żelaza i rudy żelaza, które mogą posłużyć reżimowi w programie atomowym i/lub rakietowym. Dodatkowo, państwa członkowskie mają także zakaz eksportowania kruszców szlachetnych takich, jak złoto, ruda tytanu czy ruda wanadu oraz paliw, a w szczególności paliwa rakietowego.
Jeżeli chodzi o ograniczenia finansowe nałożone na KRLD, wszystkie państwa ONZ zobowiązane są do zamrożenia udziałów spółek, które w jakikolwiek sposób powiązane są z programem atomowym i rakietowym. Co więcej, sankcja zakazuje także otwierania nowych oddziałów, filii i przedstawicielstw banków z Korei Północnej oraz uniemożliwia instytucją finansowym (państw członkowskich) zakładania biznesów typu joint venture oraz nawiązywania i utrzymywania stosunków z tymi bankami. Jeżeli jakiekolwiek relacje podmiotów gospodarczych czy finansowych z państw członkowskich ONZ były utrzymywane z instytucjami bankowymi KRLD, mają zostać zamknięte w ciągu 90 dni.
 
Dzisiaj, z tuby propagandowej reżimu (KCNA) wypłynął kolejny apel związany z sankcjami: „Wykorzystamy różne środki i sposoby, aby podjąć zdecydowane i bezlitosne działania (…)”. Po raz kolejny mamy do czynienia ze zdartą płytą – w dalszych częściach oświadczenia znajdują się informacje o „bezmyślnej prowokacji” (ze strony ONZ) i „srogich działaniach” (KRLD wobec USA).
 
Jak zauważa profesor Yang Moo-jin z seulskiego Uniwersytetu Studiów nad Koreą Północną, wystrzelenie rakiet było odpowiedzią „niskiego stopnia” na działania społeczności międzynarodowej. Poważniejszych ustaleń i kroków władz w Pjongjangu możemy spodziewać się bowiem po zjeździe Partii Pracy Korei w maju tego roku, które stanowi bardzo ważne wydarzenie na scenie politycznej KRLD.
 
Źródła: www.cbc.ca, www.yonhapnews.co.kr