W 1947 roku na przedmieściach Pjongjangu powstało Koreańskie studio filmowe o powierzchni 930 tys. m². Mianowany prze Związek Radziecki nowy przywódca północnej części Korei Kim Ir Sen chciał aby w tym studiu powstawały przyszłe filmy propagandowe popierające komunizm i anty japońską partyzantkę.W przyszłości miały powstawać tam również bajki i programy edukacyjne dla dzieci. Podczas wojny koreańskiej nagrywano filmy propagandowe aby zagrzewać żołnierzy do walki.Po zakończeniu walk powstawały filmy o charakterze antyamerykańskim. Kręcono również filmy o Kim Ir Senie Ri przedstawiano go w tych filmach jako wielkiego bohatera który pokonał Japończyków i Amerykanów.

W drugiej połowie lat 60-tych XX wieku produkcję filmową nadzorował już sam Kim Dzong Il który był znany z zamiłowania do sztuki filmowej.Do końca swojego życia kolekcjonował filmy z całego świata, był fanem Jamesa Bonda i uwielbiał Godzillę.Jego ojciec kazał żeby produkowano filmy promujące ideę Dżucze.W 1972 roku powstał jeden z najbardziej znanych filmów Korei Północnej pt. The Flower Girl (polski:Kwiaciarka) opowiadający o życiu w koreańskiej wsi podczas okupacji japońskiej.Od 1978-1981 roku produkowany był serial pt.Nieznani bohaterowie. Opowiadał on o północnokoreańskich agentach którzy na tyłach wroga walczyli z amerykańskim ”okupantem”. W tym filmie w roli złych amerykanów grało dwóch byłych żołnierzy amerykańskich którzy w latach 60 XX wieku uciekli do Korei Północnej. Byli to Charles Robert Jenkins i James Joseph Dresnok.
Kim Dzong Il zaczął jednak narzekać na nieudolność swoich reżyserów więc w 1978 kazał porwać południowokoreańskiego reżysera Shin Sang-oka i jego byłą żonę która była najlepszą aktorką w Korei Południowej.Zmusił ich aby produkowali dobrej jakości filmy propagandowe i wojenne.W 1985 roku Shin wyprodukował film pt.Pulgasari który był kopią japońskiej Godzilli jednak pokazywał on, że potwór jest po stronie zbuntowanego chłopstwa i pomaga im obalić feudalna władzę.Był to największy film propagandowy jaki wyprodukowała KRLD.
W 2005 roku wraz z Koreą Południową został wyprodukowany pierwszy film animowany 3D pt.Empress Chung.Do dzisiaj są produkowane filmy dokumentalne o życiu Kim Ir Sena i jego syna.Niedawno nakręcono film który przedstawiał Kim Dzong Una wizytującego jednostki wojskowe, zwiedzającego domy i bawiącego się w parku rozrywki.
Linki do niektórych filmów z napisami po angielsku.
http://www.youtube.com/watch?v=IoXDXoaL9zI

tekst napisał K.Klonowski